راه اندازی وب سرویس

ضمن سپاس و تشكر از همراهي و همكاري شما عزيزان با خانواده بزرگ فروتل،
با استفاده از وب سرويس ها شما مي توانيد كل مراحل ثبت سفارش را در سايت يا برنامه تحت ويندوز يا تحت موبايل خود انجام دهيد و شماره فاكتور و تمام نتايج خريد و رهگيري سفارشات را در سايت يا برنامه خود نمايش دهيد و كاربر در اين حالت براي خريد از سايت يا برنامه تحت ويندوز يا تحت موبايل شما خارج نخواهد شد و صدور فاكتور و نمايش شماره فاكتور و خريد آنلاين بانكي و… نيز تا پايان در سايت يا برنامه شما انجام خواهد گرفت.
به استثناء محصولات مجازي كه حتماً بايد در پنل مركزي فروتل نيزاز قبل ثبت باشند، براي ساير خدمات يا محصولات ، نيازي به ثبت محصول يا خدمت در پنل مركزي فروتل وجود ندارد ولي اگر كد محصولات يا خدمات ارسالي شما به وبسرويس با كد محصولات شما در پنل فروتل مشابه باشند ، شمارش موجودي و تعداد فروش رفته در پنل نيزانجام خواهد شد و با وجود مستقل بودن فرايند خريد ، پنل مركزي فروتل شما نيزاز لحاظ محاسبه ظرفيت يا موجودي با برنامه يا سايت شما هماهنگ خواهد بود.

خروجي وب سرويس ها بصورت آرايه است كه در هر نوع برنامه تحت ويندوز يا تحت موبايل قابل استفاده است.
نمونه كدها جهت پياده سازي وب سرويس در سايت ارائه شده است و توضيحات راهنما بصورت روان و ساده آورده شده است و همانطور كه در مثالها مشاهده مي نمائيد ، استفاده از كدهاي وبسرويس آسان و راحت است.
در تمام وب سرويس ها يك كليد رمز با عنوان API Key استفاده مي شود كه كليد شناسايي كاربر براي اجازه استفاده از وب سرويس ها مي باشد.برای فراخوانی متدها شما نیاز به یک کلید API دارید که برای ایجاد آن باید از طریق پنل فروتل (فروشنده) و یا پنل بازاریابی اقدام کنید.

آرايه خروجی تمام وب سرویس ها از ساختار زیر تبعیت می کنند :

 

در صورتی اجرای موفقیت آمیز متد مقدار code برابر 0 خواهد بود و شما بایستی نتیجه اجرای متد را از مقدار resultدریافت نمایید و در صورتی که اجرای متد به هر دلیلی با شکست مواجه شد مقدار code برابر با عددی غیر 0 است که نشان دهنده ی کد خطا است و پیغام خطا را نیز می توانید از message دریافت نمایید.

شناسه شهر و شناسه استان :

به خاطر تغييرات مداوم در ليست شهرها و برای یکپارچه سازی اطلاعات شهرها و استان ها بین فروتل و استفاده کنندگان از وب سرویسها، باید از فایل های city.js و ostan.js موجود در آدرسهاي زير استفاده کنید و هميشه بايد شهرها و استانهاي شما با اين دو فايل هماهنگ باشد وگرنه اختلال در وبسرويسهاي شما ايجاد خواهد شد و بهتر است حتي الامكان شهر و استان را از همين مسيرها لود كنيد:

http://pc.fpanel.ir/city.js

http://pc.fpanel.ir/ostan.js

همچنین خروجی json شهر ها و استان ها از آدرس زیر قابل دریافت است :

http://pc.fpanel.ir/city.json

 نوع محصولات :

ما در سیستم فروتل از فروش سه نوع محصول پشتيباني مي كنيم :
1- محصولات فیزیکی ( كالاهاي حقیقی كه پس از ثبت سفارش ، حمل و نقل آنها انجام مي شود )
2- محصولات مجازی دانلودي(كه پس از ثبت سفارش لينك دانلود به خريدار داده مي شود)
3- خدمات (و محصولات خدماتي مثل فروش تبليغات ثبت نام آموزشگاه ها ، ثبت نام نوبت ويزيت، مشاوره، آرايشگاه و… ثبت نام آژانسها و آموزشگاه ها ، ثبت نام بليط، رزو هتل و سالن تالار و رستوران و…..)

بازاريابي و همكاري در فروش :

يك قابليت بسيار مهم وبسرويسهاي فروتل اين است كه مي توانيد بسيار راحت و با چند خط كد ساده ، سايت يا برنامه خود را به سيستم همكاري در فروش وصل كرده و بازاريابهاي عمومي يا اختصاصي فروتل را نيز به سايت خود هدايت كنيد و سايت خود را نيز به كمك اين قابليت به يك سايت همكاري در فروش تبديل كنيد كه بازاريابها به سايت شما لينك دهند و هم رتبه سايت شما ارتقاء يابد و هم فروش شما افزايش پيدا كند. توجه داشته باشيد اين امكان ويژه فروشندگان است كه شناسه بازاريابي شناور در سايتشان مي تواند قرار گيرد و هر بازارياب با شناسه خودش مي تواند به سايت آن فروشنده لينك دهد. براي اين كار كافيست در تمام صفحات سايتتان با يك متغيير مثل bz روي خط آدرس از كاربر شناسه بازارياب را دريافت كنيد و اين شناسه را در سشن يا… ذخيره كنيد و در وبسرويسها اين شناسه را تحويل دهيد.

پايداري وبسرويس ها :

سرورهاي فروتل تا 99% آپتايم هستند ولي با اين وجود ما سه سرور براي مسير دهي وبسرويسها آماده كرده ايم كه اگر يكي از مسيرها جواب نداد شما به كمك برنامه خود بتوانيد روي مسير ديگر كه كاملاً مشابه است و فقط در آدرس سايت فرق مي كند سوئيچ كنيد سه آدرس عبارتند از webservice1.link و webservice2.link و webservice3.link كه در آدرس تمام وبسرويسهاي ما اين سه سرور جواب مشابهي به شما برخواهند گرداند. بهتر است در هر مرتبه از روند ثبت سفارش فقط از يكي از اين آدرسها استفاده شود و اگر يك آدرس جواب نداد سپس روي آدرسهاي جايگزين سوئيچ كنيد.

تغييرات و امكانات جديد در وبسرويسها:

وبسرويسهاي مختلفي توسط فروتل ارائه شده است كه زمينه هاي همكاري بسيار گسترده اي را بين شما و ما ايجاد مي كند كه در اغلب اين وبسرويسها سود دو طرفه بسيار مناسبي وجود دارد. وبسرويسها و امكانات آنها هم هر چند ماه احتمالاً آپديت و كاملتر مي شوند كه البته اين آپديتها و افزايش امكانات اختلالي در وبسرويسهاي پياده سازي شده قبلي شما ايجاد نخواهد كرد و الزامي نخواهد بود و فقط امكانات جديد مي توانند به وبسرويسهاي پياده سازي شده اضافه شوند تا كاملتر شوند و اغلب پياده سازي اين نوع تغييرات براي شما بسيار ساده خواهد بود. اگر موردي الزامي باشد ، كه احتمال آن بسيار كم است ، حتماً به تمام كاربران استفاده كننده از وبسرويس اطلاعرساني مي شود و تغييرات هم به شكلي اجرا مي شود كه هيچ اختلالي در كار ايجاد نكند.